DR10 Bright Tinplate Coils Tinplate Coil Drinks Can Tin Plated Steel Sheet
Product Details
| Product Name:: | DR10 Bright Surface Tinplate Coil For Food Can And Drinks Can | Coating:: | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m2, Or As Requirements |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
bright tinplate coils,drinks can tin plated steel sheet,dr10 tinplate coils |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | DR10 Bright Surface Tinplate Coil For Food Can And Drinks Can |
| Coating | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m², Or As Requirements |
| Surface Finish | B(Bright) R(Stone) S(Silver) |
| Thickness | 0.1-4.5mm, 0.2mm~4.0mm |
| Tolerance | ±1% |
| Application | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Temper | T-2, T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7, DR8, DR9 |
| Port | Shanghai Port |
Tinplate coil is a high-quality metal material consisting of a steel plate coated with a thin layer of tin. The tin coating provides excellent corrosion and rust prevention. Available as hot-dip tin steel plate or electroplated tin steel plate, this material offers superior corrosion resistance, oxidation resistance, and ductility, making it ideal for food cans, paint cans, and chemical containers.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS, etc |
| Grade | SGCC, DX51D DX52D DX53D, CS G230-550, etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or customized |
| Width | 600-1500mm or customized |
| Coil Weight | 3-10 Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1-T5, DR7-DR9, TH550-TH660 |
| Coating (g/m²) | 1.1/1 to 11.2/11.2 or customized |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver with passivation treatment, DOS oil |
- Competitive pricing with premium quality
- Ample inventory for fast delivery
- Extensive supply chain and export experience
✔ Prime quality at competitive prices
✔ Strict QC for consistent performance
✔ Fast delivery (5-7 days after deposit)
✔ Customizable sizes & coatings
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
Product Highlights
DR10 Bright Surface Tinplate Coil For Food Can And Drinks Can Product Specifications Attribute Value Product Name DR10 Bright Surface Tinplate Coil For Food Can And Drinks Can Coating 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m², Or As Requirements Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Thickness 0.1-4.5mm, 0...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.