Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Product Details
| Product Name:: | Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production | Material:: | MR,SPCC,prime Tinplate / TFS |
|---|---|---|---|
| Tin Coating:: | 1.1/1.1, 2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized | Application:: | Tomato Paste CanFruit CanVegetablesCanMeat CanFish Can Tuna CanMilk Products CanDaily Products CanEtc |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Standard:: | JIS DIN ASTM GB EN AISI | ||
| Highlight |
Anti Rust Steel Tinplate,Steel Tinplate T5 DR9,Beverage Can tinplate coating |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production |
| Material | MR, SPCC, prime Tinplate / TFS |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized |
| Application | Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. |
| Thickness | 0.15-0.50mm |
| Hardness | T1-T5, DR9, DR8 |
| Standard | JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI |
- High-quality tinplate with excellent surface quality and flatness ensures clear and accurate printing
- Uniform tin plating layer provides superior corrosion and oxidation resistance
- Excellent processing performance for easy cutting, stamping, and forming
- Suitable for various printing consumables including tin cans and labels
- Flexible ordering policy accommodates both small and large batch orders
- Small batch orders ideal for sample production and small-scale trials
- Large batch orders benefit from personalized customization services
- Customizable size specifications, tin plating amounts, and packaging methods
- Stable supply chain ensures timely delivery
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating weight | 1.1g/m2-8.4g/m2 |
| Standard | JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and any other cans |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe packaging
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as per your requirements
Product Highlights
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.