0.16mm 0.18mm 0.22mm 0.45mm Electrolytic Tin Plate T57 T61 T65 DR550 DR620 DR660 T4
Product Details
| Product Name:: | 0.16mm 0.18mm 0.22mm 0.45mm Electrolytic Tin Plate T57 T61 T65 DR550 DR620 DR660 T4 | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Use:: | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width:: | 600-1010mm,853mm, 858mm, 948mm, Customized | Package:: | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness:: | 0.16mm-0.45mm | Hardness:: | T49, T53, T57,T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620. |
| Highlight |
0.18mm steel tinplate,0.18mm electrolytic tin plate,electrolytic steel tinplate |
||
Product Description
Available in thicknesses: 0.16mm, 0.18mm, 0.22mm, 0.45mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, or customized |
| Surface Finish | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Applications | Food cans, meat cans, tomato cans, aerosol cans, dairy cans |
| Width | 600-1010mm (standard sizes: 853mm, 858mm, 948mm) or customized |
| Package | Iron guard with fuming wooden pallet or as customized |
| Thickness | 0.16mm-0.45mm |
| Hardness | T49, T53, T57, T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620 |
Tinplate is a cold-rolled, low-carbon thin steel plate or steel tape electroplated with pure tin for commercial use. Combining the strength of steel with the corrosion resistance of tin, it offers an ideal material for various container applications.
- Excellent corrosion and rust resistance
- Non-toxic and food-safe
- High strength and ductility
- Good solderability
- Pleasing appearance
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | Custom or coil |
| Hardness | T1-T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating Weight | 1.1g/m²-8.4g/m² |
| Standards | JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, Gold Lacquered |
- Prime quality at reasonable prices
- Extensive experience with excellent after-sale service
- Strict quality control at every production stage
- Professional packing teams ensuring safe transportation
- Trial orders completed within one week
- Custom samples available upon request
Product Highlights
Electrolytic Tin Plate T57 T61 T65 DR550 DR620 DR660 T4 Available in thicknesses: 0.16mm, 0.18mm, 0.22mm, 0.45mm Product Specifications Attribute Value Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, or customized Surface Finish Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Applications Food cans, meat ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.