2.8-5.6g/m2 Tin Coating Options For Electrolytic Tin Plate Sheets ETP TFS
Product Details
| Product Name:: | 2.8-5.6g/m2 Tin Coating Options For Electrolytic Tin Plate Sheets ETP TFS | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Use:: | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width:: | 600-1010mm,853mm, 858mm, 948mm, Customized | Package:: | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness:: | 0.16mm-0.45mm | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Highlight |
electrolytic steel tinplate,t1 steel tinplate,t1 electrolytic tin plate |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | 2.8-5.6g/m² Tin Coating Options For Electrolytic Tin Plate Sheets ETP TFS |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Surface Finish | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Use | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width | 600-1010mm, 853mm, 858mm, 948mm, Customized |
| Package | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness | 0.16mm-0.45mm |
| Hardness | T1-T5, DR9, DR8 |
Our electrolytic tin plate sheets (ETP/TFS) with 2.8-5.6g/m² tin coating options offer superior performance for various packaging applications.
Tinplate's excellent properties make it ideal for export products, with approximately 70% used in food and beverage packaging including beer cans and food containers. It also serves as essential packaging material for chemical, pharmaceutical, electromechanical, and hardware industries.
The growing global trade has increased demand for tinplate packaging worldwide. Craft beer companies in China, the United States, Germany and other countries extensively use tinplate packaging to adapt to international supply chain requirements.
- Product Protection: Tinplate's durability, moisture resistance, oxidation protection, and sealing properties allow customized packaging solutions that safeguard sensitive products during transport and storage.
- Environmental Sustainability: 100% recyclable with global recycling rates exceeding 75% (over 90% in some developed countries). The recycling process is more energy-efficient than glass, aligning with international green packaging standards.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating Weight | 1.1g/m²-8.4g/m² |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, Gold Lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and other container types |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality products at competitive prices
- Extensive experience with comprehensive after-sale service
- Strict quality control processes for every production stage
- Professional packing teams ensuring safe transportation
- Trial orders completed within one week
- Custom samples available upon request
Product Highlights
2.8-5.6g/m² Tin Coating Options For Electrolytic Tin Plate Sheets ETP TFS Product Specifications Attribute Value Product Name 2.8-5.6g/m² Tin Coating Options For Electrolytic Tin Plate Sheets ETP TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish Bright, Stone, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.