MR SPCC Tinplate Packaging Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal
Product Details
| Product Name:: | MR SPCC Tinplate Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal | Coating:: | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m2, Or As Requirements |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
spcc tinplate packaging,electrolytic tinplate sheet t1,t2 tin plate metal |
||
Product Description
| Product Name: | MR SPCC Tinplate Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal |
| Coating: | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m2, Or As Requirements |
| Surface Finish: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) |
| Thickness: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance: | ±1% |
| Application: | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Temper: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 |
| Port: | Shanghai Port |
- Good corrosion resistance: The tinning layer and coating can effectively block external oxygen, moisture and other corrosive substances from contacting the steel substrate, preventing rust and corrosion while protecting food from contamination and extending shelf life.
- Excellent paint adhesion: The surface coating provides a good adhesion basis for paint, ensuring it firmly adheres to the tinplate surface. After printing and painting, it achieves exquisite appearance design and enhances visual appeal.
- Other characteristics: Non-toxic and odorless, meeting hygienic and safety requirements for food packaging; high strength, good ductility, and easy to process and shape into various can specifications to meet different food packaging needs.
Mainly used in food canning manufacturing for fruit, vegetable, meat, and fish cans. Provides excellent food protection while its printability and aesthetics enhance market competitiveness.
| Name | MR SPCC Tinplate Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal |
| Standard | AISI, ASTM, bs, DIN, GB, JIS, etc |
| Grade | SGCC, DX51D DX52D DX53D, CS G230-550, etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or according to customer's requirement |
| Width | 600-1500mm or according to customer's requirement |
| Coil Weight | 3-10Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9, TH550, TH580, TH620, TH660 |
| Coating(g/m2) | 1.1/1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 2.8/5.6, 5.6/5.6, 8.4/8.4, 11.2/11.2(g/m2), etc or according to customer's requirement |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver finish with passivation treatment, DOS oil |
| Packaging | Standard export packing or according to customer's requirements |
| Payment | T/T, D/A, D/P, L/C, Western Union, MoneyGram or according to customer requirements |
| Samples | Can provide samples |
| Delivery | Usually within 7 days, depending on order quantity |
| Certificate | ISO 9001-2008, CE, etc |
| Applications | Metal packaging industry for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing cans |
| Advantages |
1. Reasonable price with excellent quality 2. Abundant stock and prompt delivery 3. Rich supply and export experience, sincere service |
✔ Prime quality at competitive prices
✔ Strict QC for consistent performance
✔ Fast delivery (5-7 days after deposit)
✔ Customizable sizes & coatings
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
Product Highlights
MR SPCC Tinplate Packaging Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal Product Attributes Product Name: MR SPCC Tinplate Coil Electrolytic Tinplate Sheet T1 T2 Tin Plate Metal Coating: 2.8/2.8, 5.6/5.6, 8.4/8.4g/m2, Or As Requirements Surface Finish: B(Bright) R(Stone) S(Silver) Thickness...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.