T2 Grade Steel Tinplate Smooth Surface Metal Containers Colour Coated Tin Sheet
Product Details
| Product Name:: | T2 Grade Steel Tinplate Smooth Surface For Metal Containers | Material:: | MR,SPCC,prime Tinplate / TFS |
|---|---|---|---|
| Tin Coating:: | 1.1/1.1, 2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized | Surface:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Hardness:: | TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 |
| Standard:: | JIS DIN ASTM GB EN AISI | ||
| Highlight |
T2 Grade Steel Tinplate 0.5mm,0.5mm Steel Tinplate Smooth Surface,Metal Containers colour coated tin sheet |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | T2 Grade Steel Tinplate Smooth Surface for Metal Containers |
| Material | MR, SPCC, prime Tinplate / TFS |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Surface | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Thickness | 0.15-0.50mm |
| Hardness | TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
- High-quality tinplate with excellent surface quality and flatness for precise printing
- Uniform tin plating layer provides superior corrosion and oxidation resistance
- Excellent processing performance for easy cutting, stamping and forming
- Ideal for various printing consumables including tin cans, labels, and packaging
- Flexible ordering policy accommodates both small and large quantity orders
- Small batch orders available for sample production and testing
- Customization options for size specifications, tin plating amount, and packaging
- Stable supply chain ensures timely delivery for large orders
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating weight | 1.1g/m2-8.4g/m2 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and other containers |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by quality control
- Professional packing teams
- Trial order completion within one week
- Custom samples available
Product Highlights
T2 Grade Steel Tinplate Smooth Surface for Metal Containers Product Specifications Attribute Value Product Name T2 Grade Steel Tinplate Smooth Surface for Metal Containers Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Bright, Stone, Matte, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.