T3 T4 T5 Electrolytic Tinplate Coil SPTE 5.6g/M2 Tinplate Steel Coil
Product Details
| Product Name:: | T3 T4 T5 Tinplate Steel Coil Tinplate SPTE High Quality Coil | Coating:: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
electrolytic tinplate coil,tinplate coil spte,5.6g/m2 tinplate steel coil |
||
Product Description
| Product Name: | T3 T4 T5 Tinplate Steel Coil Tinplate SPTE high Quality coil |
|---|---|
| Coating: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
| Surface Finish: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) |
| Thickness: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance: | ±1% |
| Application: | Metal Packaging, Food Cans, painted Cans, tin Can Tin Box |
| Temper: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 |
| Port: | Shanghai Port |
SPTE (tinplate)/ETP (electroplated tinplate) corrosion-resistant tinplate rolls are made of high-quality low-carbon steel as the substrate, and a layer of tin or tin alloy is evenly plated on its surface through electroplating and other processes. This structure makes the tinplate roll have both the strength and toughness of steel and the excellent corrosion resistance and good surface properties brought by the tin layer.
- Excellent corrosion resistance: The tin layer can effectively block the contact between air, moisture, and acids and alkalis in food and the steel plate, preventing the steel plate from rusting and corroding.
- Good sealing: The packaging container made of tinplate rolls can achieve good sealing, which can effectively prevent external impurities, microorganisms, etc. from entering the packaging.
- Non-toxic and tasteless: Both the tin layer and the low-carbon steel substrate are non-toxic and tasteless, and will not have adverse effects on the flavor and quality of food.
- Excellent processing performance: It has good ductility and stampability, and is easy to process into food packaging containers of various shapes.
Mainly used for storage and transportation packaging of various types of food. It is widely used in the packaging of canned foods such as meat, fish, fruits, and vegetables, which can well maintain the original flavor and nutrients of the food. It is also suitable for the packaging of dry foods such as biscuits, cakes, and milk powder to prevent food from getting damp and oxidized.
| Name | T3 T4 T5 Tinplate Steel Coil Tinplate SPTE high Quality coil |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, bs, DIN, GB, JIS,etc |
| Grade | SGCC , DX51D DX52D DX53D ,CS G230-550,etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or according to customer's requirement |
| Width | 600-1500mm or according to customer's requirement |
| Coil Weight | 3-10Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9, TH550, TH580, TH620, TH660 |
| Coating(g/m2) | 1.1/1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 2.8/5.6, 5.6/5.6, 8.4/8.4, 11.2/11.2(g/m2), etc or according to customer's requirement |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver finish with passivation treatment ,DOS oil |
| Packaging | Standard export packing. or according to customer's requirements. |
| Payment | T/T, D/A, D/P, L/C, Western Union, MoneyGram or according to customer requirements. |
| Samples | Can provide samples |
| Delivery | Usually within 7 days, the time depends on the number of products. |
| Certificate | ISO 9001-2008,CE,ect |
| Applications | Widely used for metal packaging industry. Such as making cans for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing |
| Advantages |
|
A: Tinplate is mainly used for food cans, beverage packaging, aerosol containers, and household items due to its corrosion resistance and formability.
A:
- Prime quality at competitive prices
- Strict QC for consistent performance
- Fast delivery (5-7 days after deposit)
- Customizable sizes & coatings
A: We accept trial orders (small batches) and bulk purchases. Contact us for details.
A:
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
A: Yes, samples are available upon request.
Product Highlights
T3 T4 T5 Electrolytic Tinplate Coil SPTE 5.6g/M2 Tinplate Steel Coil Product Name: T3 T4 T5 Tinplate Steel Coil Tinplate SPTE high Quality coil Coating: 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ Surface Finish: B(Bright) R(Stone) S(Silver) Thickness: 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm Tolerance: ±1% Application: Metal ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.