Tin Coated SPTE Tinplate T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material
Product Details
| Product Name:: | Tin Coated SPTE T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material | Coating:: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
spte tinplate t3,tin coated spte tinplate,spte tinplate roll |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Tin Coated SPTE T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material |
| Coating | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
| Surface Finish | B(Bright) R(Stone) S(Silver) |
| Thickness | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance | ±1% |
| Application | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Temper | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 |
| Port | Shanghai Port |
SPTE (tinplate)/ETP (electroplated tinplate) corrosion-resistant tinplate rolls are made of high-quality low-carbon steel as the substrate, with a uniform layer of tin or tin alloy electroplated on its surface. This combination provides both the strength of steel and excellent corrosion resistance.
- Excellent corrosion resistance: Tin layer protects against rust and corrosion, ensuring food safety during storage and transportation.
- Good sealing: Prevents contamination and extends food shelf life.
- Non-toxic and tasteless: Meets food hygiene and safety standards.
- Excellent processing performance: Easy to form into various packaging containers without cracking or deformation.
Primarily used for food packaging including canned meats, fish, fruits, vegetables, as well as dry foods like biscuits and milk powder. Also suitable for military and emergency food storage requiring long-term preservation.
| Name | Tin Coated SPTE T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS, etc |
| Grade | SGCC, DX51D DX52D DX53D, CS G230-550, etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or customized |
| Width | 600-1500mm or customized |
| Coil Weight | 3-10 Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1-T5, DR7-DR9, TH550-TH660 |
| Coating (g/m²) | 1.1/1 to 11.2/11.2 or customized |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver with passivation treatment, DOS oil |
| Packaging | Standard export packing or customized |
| Certificate | ISO 9001-2008, CE, etc |
- Competitive pricing with excellent quality
- Ample stock for prompt delivery
- Extensive supply and export experience

- Prime quality at competitive prices
- Strict QC for consistent performance
- Fast delivery (5-7 days after deposit)
- Customizable sizes & coatings
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
Product Highlights
Tin Coated SPTE T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material Product Specifications Attribute Value Product Name Tin Coated SPTE T3 T4 2.8/2.8 Tinplate Coil MR SPCC Material Coating 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Thickness 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm Tolerance ±1% ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone ...
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable ...
Food Grade Electrolytic Tin Plate 0.18mm - 0.8mm For Cans Uncoated Steel Tinplate
Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Product Specifications Attribute Value Product Name Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food ...
0.2mm To 0.8mm Electrolytic Tin Plate Electrolytic Pre Tin Plated Steel For Aerosol Cans
0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Product Specifications Attribute Value Product Name 0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Material SPCC, MR Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box Thickness 0.15-0.50mm ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.