Printed Electronic Tinplate Packaging Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm - 0.55mm
Product Details
| Product Name:: | Printed Electronic Tinplate Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm-0.55mm | Coating:: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
|---|---|---|---|
| Coil Weight:: | 3-5 Tons Or As Requirment | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
electronic tinplate packaging,tfs tinplate steel coil,tinplate steel coil 0.12mm |
||
Product Description
| Product Name: | Printed Electronic Tinplate Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm-0.55mm |
|---|---|
| Coating: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
| Coil Weight: | 3-5 Tons Or As Requirement |
| Thickness: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance: | ±1% |
| Application: | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Temper: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 |
| Port: | Shanghai Port |
- Excellent physical barrier: The metal substrate is strong and can resist extrusion and collision. The tin layer forms a dense isolation layer to isolate oxygen, moisture, light and microorganisms, preventing food from oxidation, moisture or deterioration. It is especially suitable for meat, fish, canned food and other foods that need to be stored for a long time.
- High temperature resistance and chemical stability: It can withstand high temperature sterilization processes (such as canned sterilization). The tin layer has stable chemical properties and does not react with acids, salts and other ingredients in food, avoiding metal ion migration and ensuring food safety.
- Precise sealing performance: Sealed packaging is achieved through processes such as crimping and welding to form a "vacuum environment", extending the shelf life of food and preventing leakage of contents. It is suitable for liquid and semi-solid foods (such as beverages and sauces).
- Environmentally friendly base material: Infinitely recyclable metal properties, 100% recyclability and zero loss cycle. The base material of tinplate (tin-plated steel plate) is steel, and the tin layer is pure metal tin. Both are completely recyclable materials.
- Recycling efficiency and energy saving: The energy consumption of recycled tinplate is only 30%-40% of that of original steel. Every ton of recycled tinplate can save about 3 tons of iron ore and 1.2 tons of coal, while reducing 60% of air pollution and 40% of water consumption.
| Name | Printed Electronic Tinplate Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm-0.55mm |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, bs, DIN, GB, JIS, etc |
| Grade | SGCC, DX51D DX52D DX53D, CS G230-550, etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or according to customer's requirement |
| Width | 600-1500mm or according to customer's requirement |
| Coil Weight | 3-10Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9, TH550, TH580, TH620, TH660 |
| Coating(g/m2) | 1.1/1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 2.8/5.6, 5.6/5.6, 8.4/8.4, 11.2/11.2(g/m2), etc or according to customer's requirement |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver finish with passivation treatment, DOS oil |
| Packaging | Standard export packing or according to customer's requirements |
| Payment | T/T, D/A, D/P, L/C, Western Union, MoneyGram or according to customer requirements |
| Samples | Can provide samples |
| Delivery | Usually within 7 days, the time depends on the number of products |
| Certificate | ISO 9001-2008, CE, etc |
| Applications | Widely used for metal packaging industry. Such as making cans for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing |
| Advantages |
|
✔ Prime quality at competitive prices
✔ Strict QC for consistent performance
✔ Fast delivery (5-7 days after deposit)
✔ Customizable sizes & coatings
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
Product Highlights
Printed Electronic Tinplate Packaging Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm - 0.55mm Product Attributes Product Name: Printed Electronic Tinplate Coil TFS Tinplate Steel Coil 0.12mm-0.55mm Coating: 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ Coil Weight: 3-5 Tons Or As Requirement Thickness: 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.