Customized Tin Coated Steel Sheet 0.12mm - 0.55mm Tinplate Sheet
Product Details
| Product Name:: | Export Packing For Tinplate Steel Customized Packaging Available For Customer Needs | Type:: | Tinplate Sheet Or Tinplate Coil |
|---|---|---|---|
| Tin Coating:: | 1.1/1.1, 2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized | Material:: | MR,SPCC,prime Tinplate / TFS |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Color:: | Gold,Plain |
| Surface:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Highlight |
Customized tin coated steel sheet,tin coated steel sheet 0.12mm,0.55mm tinplate sheet |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name: | Export Packing for Tinplate Steel Customized Packaging Available for Customer Needs |
| Type: | Tinplate Sheet Or Tinplate Coil |
| Tin Coating: | 1.1/1.1, 2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Material: | MR,SPCC,prime Tinplate / TFS |
| Thickness: | 0.15-0.50mm |
| Color: | Gold,Plain |
| Surface: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone |
| Hardness: | T1-T5,DR9,DR8 |
Export Packing for Tinplate Steel Customized Packaging Available for Customer Needs
Tinplate has good properties, making it widely used in export products. 70% of tinplate materials are used for food and beverage packaging, such as beer cans, food cans, etc. At the same time, it is also a common packaging and raw material for chemical, pharmaceutical, electromechanical, hardware and other industries.
With the development of global trade, the demand for tinplate packaging products in various countries continues to grow. For example, craft beer companies in China, the United States, Germany and other countries use tinplate packaging in large quantities to adapt to the global supply chain, which promotes the export of tinplate.
- Protect products: Tinplate itself is strong and durable, with good moisture-proof, anti-oxidation and sealing properties. Suitable packaging can be customized according to product characteristics, such as food, cosmetics and other products with high requirements for the storage environment, which can be best protected during transportation and storage.
- Environmentally friendly and sustainable: Tinplate is 100% recyclable, with an average global recycling rate of more than 75%, and even more than 90% in some developed countries. The recycling process is more energy-efficient than glass bottles, which meets the international requirements for environmentally friendly packaging and the trend of green supply chains.
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1,T2 ,T2.5 ,T3 ,T4 ,T5,DR-8,DR-7M |
| Tin coating | 2.0/2.0,2.2/2.2,2.8/2.8,5.6/5.6 |
| Tin Coating weight | 1.1g/m2-8.4g/m2 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and any other cans |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process will be checked by responsible QC which insures every product's quality
- Professional packing teams which keep every packing safely
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as your requirements
Product Highlights
Customized Tin Coated Steel Sheet 0.12mm - 0.55mm Tinplate Sheet Product Specifications Attribute Value Product Name: Export Packing for Tinplate Steel Customized Packaging Available for Customer Needs Type: Tinplate Sheet Or Tinplate Coil Tin Coating: 1.1/1.1, 2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customized ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.