Oiled Stone SPTE Electrolytic Tinplate Coil Bright Finish Tinplate Sheet Coil 0.15mm
Product Details
| Product Name:: | Oiled Stone Tinplate Sheet Coil Bright Finish SPTE Steel Electrolytic 0.15mm | Coating:: | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
|---|---|---|---|
| Coil Weight:: | 3-5 Tons Or As Requirment | Thickness:: | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance:: | ±1% | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Temper:: | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 | Port:: | Shanghai Port |
| Highlight |
electrolytic tinplate coil,tinplate coil bright,spte tinplate sheet coil |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Oiled Stone Tinplate Sheet Coil Bright Finish SPTE Steel Electrolytic 0.15mm |
| Coating | 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ |
| Coil Weight | 3-5 Tons Or As Requirement |
| Thickness | 0.1-4.5mm,0.2mm~4.0mm |
| Tolerance | ±1% |
| Application | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Temper | T-2,T2.5 T-3, T-4, T-5, DR-7,DR8, DR9 |
| Port | Shanghai Port |
- 100% recyclable metal properties: Electrolytic tinplate (tinplate) is a metal material with tin on the surface of a low-carbon steel substrate. It is a completely recyclable resource. There is no material degradation during the recycling process and it can be recycled indefinitely.
- Efficient recycling process and low environmental load: No complex sorting is required during recycling. Magnetic separation can separate metals and other impurities. The energy consumption is only 1/3-1/4 of the original steel production, which significantly reduces carbon emissions.
- Economic efficiency of materials and production: The thin specifications (0.14-0.5mm) of electrolytic tinplate can meet the strength requirements of food packaging. The material consumption is 80% less than that of glass packaging under the same volume, and the transportation cost is reduced by more than 30%.
- Hidden cost optimization brought by long shelf life and low loss: The composite structure formed by the tin plating layer and the steel substrate has excellent corrosion resistance. With the inner coating, it can effectively block oxygen, moisture and food acid and alkali corrosion, so that the shelf life of canned food can be as long as 2-3 years.
- Economic closed loop of recycling and reuse: Recycled tinplate can be directly used as a raw material for steelmaking, replacing part of iron ore. Its market price fluctuates with the metal market, but its stability is higher than that of plastic recycled materials.
- Safety and recyclability are unified: The tin plating layer is safe and harmless in contact with food, and the recycling process does not affect the purity of the material, ensuring that the recycled product can still be used in the field of food packaging.
- Balance between cost and environmental protection: Compared with plastic packaging, electrolytic tinplate has significant advantages in terms of marine debris pollution risk and chemical stability at high temperatures.
| Name | Oiled Stone Tinplate Sheet Coil Bright Finish SPTE Steel Electrolytic 0.15mm |
| Standard | AISI, ASTM, bs, DIN, GB, JIS, etc |
| Grade | SGCC, DX51D DX52D DX53D, CS G230-550, etc |
| Thickness | 0.12-6.0mm or according to customer's requirement |
| Width | 600-1500mm or according to customer's requirement |
| Coil Weight | 3-10Tons or as required |
| Coil Dimension | ID: 508mm or 610mm |
| Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9, TH550, TH580, TH620, TH660 |
| Coating(g/m2) | 1.1/1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 2.8/5.6, 5.6/5.6, 8.4/8.4, 11.2/11.2(g/m2), etc or according to customer's requirement |
| Surface Finish | Bright/Stone/Silver finish with passivation treatment, DOS oil |
| Packaging | Standard export packing or according to customer's requirements |
| Payment | T/T, D/A, D/P, L/C, Western Union, MoneyGram or according to customer requirements |
| Samples | Can provide samples |
| Delivery | Usually within 7 days, the time depends on the number of products |
| Certificate | ISO 9001-2008, CE, etc |
| Applications | Widely used for metal packaging industry. Such as making cans for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing |
- Reasonable price with excellent quality
- Abundant stock and prompt delivery
- Rich supply and export experience, sincere service

A: Tinplate is mainly used for food cans, beverage packaging, aerosol containers, and household items due to its corrosion resistance and formability.
- Prime quality at competitive prices
- Strict QC for consistent performance
- Fast delivery (5-7 days after deposit)
- Customizable sizes & coatings
A: We accept trial orders (small batches) and bulk purchases. Contact us for details.
A:
- ≤ $1000: 100% advance payment
- > $1000: 30% deposit, balance before shipment (T/T or LC at sight)
A: Yes, samples are available upon request.
Product Highlights
Oiled Stone SPTE Electrolytic Tinplate Coil Bright Finish Tinplate Sheet Coil 0.15mm Product Specifications Attribute Value Product Name Oiled Stone Tinplate Sheet Coil Bright Finish SPTE Steel Electrolytic 0.15mm Coating 2.8/2.8 5.6/2.8 5.6/5.6g/㎡ Coil Weight 3-5 Tons Or As Requirement Thickness 0...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.