Customizable Tin Coating and Temper for Electrolytic Tin Plate for Beverage Cans
Product Details
| Product Name:: | Customizable Tin Coating And Temper For Electrolytic Tin Plate For Beverage Cans | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Use:: | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width:: | 600-1010mm,853mm, 858mm, 948mm, Customized | Package:: | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness:: | 0.16mm-0.45mm | Hardness:: | T49, T53, T57,T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620. |
| Highlight |
electrolytic steel tinplate,cans steel tinplate,cans electrolytic tin plate |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Customizable Tin Coating and Temper for Electrolytic Tin Plate for Beverage Cans |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Surface Finish | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Use | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width | 600-1010mm, 853mm, 858mm, 948mm, Customized |
| Package | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness | 0.16mm-0.45mm |
| Hardness | T49, T53, T57, T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620 |
Tinplate has excellent properties, making it widely used in export products. Approximately 70% of tinplate materials are used for food and beverage packaging, such as beer cans and food cans. It also serves as common packaging and raw material for chemical, pharmaceutical, electromechanical, and hardware industries.
- Large International Market Demand: With global trade development, tinplate packaging demand continues to grow worldwide. Craft beer companies in China, the United States, Germany and other countries use tinplate packaging extensively to adapt to global supply chains.
- Customized Packaging Advantages:
- Product Protection: Tinplate is strong and durable with excellent moisture-proof, anti-oxidation and sealing properties
- Environmentally Sustainable: 100% recyclable with global recycling rates exceeding 75% (over 90% in some developed countries)
- More energy-efficient recycling process compared to glass bottles
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating Weight | 1.1g/m2-8.4g/m2 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and other containers |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe packaging
- Trial orders completed within one week
- Samples provided according to your requirements
Product Highlights
Customizable Tin Coating and Temper for Electrolytic Tin Plate for Beverage Cans Product Specifications Attribute Value Product Name Customizable Tin Coating and Temper for Electrolytic Tin Plate for Beverage Cans Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.