800mm ~ 1250mm Prepainted Galvanized Coil 2.0mm Hot Dipped Galvanised Coil
Product Details
| Products Name:: | Prime RAL Color New Prepainted Galvanized Steel Coil PPGI / PPGL Cold Rolled Steel Sheet | Width:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 | Processing Service: | Welding,Punching,Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building\Construction\Roofing\Corrugated | Surface Treatment: | Coated |
| Packaging Details:: | Customized Packaging | ||
| Highlight |
1250mm prepainted galvanized coil,prepainted galvanized coil 2.0mm,2.0mm hot dipped galvanised coil |
||
Product Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Name | Prime RAL color new Prepainted Galvanized Steel Coil PPGI / PPGL Cold Rolled Steel Sheet |
| Width | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
| Available Colors | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Colors |
| Surface Treatment | Coated |
| Zinc Coating | Z80, Z100, AZ100, AZ120, AZ150 |
| Processing Services | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Applications | Building, Construction, Roofing, Corrugated |
| Packaging | Customized packaging available |
Our color coated steel coils feature lightweight construction, attractive appearance, and excellent anti-corrosion properties. Available in standard colors including gray, white, sea blue, and brick red, these coils are ready for direct processing and ideal for advertising, construction, home appliances, furniture, and transportation industries.
Galvanized steel coils are particularly suited for roofing applications due to their weather-resistant coating. The natural rust and corrosion resistance makes them perfect for outdoor use. Available in various dimensions to meet different project requirements.
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
| Surface Coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Color Options | All RAL codes or custom samples |
| Packing | Waterproof paper + plastic film + iron packing + bunding |
- Prime quality products at competitive prices
- Extensive experience with excellent after-sale service
- Strict quality control at every production stage
- Professional packing teams ensuring safe transportation
- Trial orders completed within one week
- Custom samples available upon request
Product Highlights
Prime RAL Color Prepainted Galvanized Steel Coil (PPGI/PPGL) Product Specifications Attribute Details Product Name Prime RAL color new Prepainted Galvanized Steel Coil PPGI / PPGL Cold Rolled Steel Sheet Width 600mm-1250mm, 800~1250mm Available Colors Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Colors ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.