AZ100 Zinc Prepainted Galvanized Coil Green Chest Freezer Ppgl Colour Coated Sheet
Product Details
| Products Name:: | Ppgi Galvanized Steel Coil Prepainted Ppgl Colour Coated Roofing For Chest Freezer | Width:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 | Processing Service: | Welding,Punching,Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building\Construction\Roofing\Corrugated | Surface Treatment: | Coated |
| Packaging Details:: | Customized Packaging | ||
| Highlight |
prepainted galvanized coil green,chest freezer ppgl colour coated sheet,az100 prepainted galvanized coil |
||
Product Description
| Products Name: | PPGI Galvanized Steel Coil Prepainted PPGL Colour Coated Roofing For Chest Freezer |
| Width: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Color |
| Surface Treatment: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,AZ100,AZ120,AZ150 |
| Processing Service: | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building/Construction/Roofing/Corrugated |
| Packaging Details: | Customized packaging |
Color coated coil features light weight, attractive appearance, and excellent anti-corrosion performance. Available in standard colors including gray, white, sea blue, and brick red, these coils are ready for direct processing and widely used in advertising, construction, home appliances, electrical equipment, furniture, and transportation industries.
Galvanized steel coil is particularly suited for roofing applications due to its weather-resistant coating. The natural rust and corrosion resistance makes it ideal for outdoor use. Available in various dimensions to meet different project requirements.
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
| Payment Term | 30% T/T as deposit, 70% balance |
| Surface Treatment | Coated/Prepainted galvanized |
| Surface coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Width | 800~1250mm |
| Color | All RAL code or as customer's sample |
| Length | Coil or as customer's request |
| Packing details | Waterproof paper+plastic film+iron packing+bunding or as per customers request |
| Delivery time | 15-25 days after receiving deposit |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe transportation
- Trial order completion within one week
- Custom samples available upon request
Product Highlights
PPGI Galvanized Steel Coil Prepainted PPGL Colour Coated Roofing For Chest Freezer Product Specifications Products Name: PPGI Galvanized Steel Coil Prepainted PPGL Colour Coated Roofing For Chest Freezer Width: 600mm-1250mm, 800~1250mm Color: Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Color Surface ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.