0.35mm 0.45mm 0.38mm corrosion resistance T4-CA T5-CA 2.8/2.8 Electrolytic Tin Plate For Tin Can SPTE tinplate
Product Details
| Product Name:: | 0.35mm 0.45mm 0.38mm Corrosion Resistance T4-CA T5-CA 2.8/2.8 Electrolytic Tin Plate For Tin Can SPTE Tinplate | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Use:: | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width:: | 600-1010mm,853mm, 858mm, 948mm, Customized | Package:: | Iron Guard With Fuming Wooden Pallet Or As Customized |
| Thickness:: | 0.16mm-0.45mm | Hardness:: | T49, T53, T57,T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620. |
| Highlight |
t4 steel tinplate,t4 electrolytic tin plate,t5 steel tinplate |
||
Product Description
SPTE (tin-plated steel sheet) and TFS (tin-free steel sheet) alkali-resistant tinplate is an electrolytic tin plate specially designed for food packaging applications. Manufactured using high-quality low-carbon steel substrate with a uniform tin coating or organic coating for TFS variants.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, or Customized |
| Surface Finish | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Applications | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can |
| Width | 600-1010mm (Standard: 853mm, 858mm, 948mm) or Customized |
| Package | Iron Guard with Fuming Wooden Pallet or Customized |
| Thickness | 0.16mm-0.45mm |
| Hardness | T49, T53, T57, T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620 |
- Corrosion Resistance: Excellent alkali resistance with protective tin/organic coating that prevents rust and maintains food integrity
- Food Safety: Non-toxic coatings comply with food hygiene standards
- Superior Processing: Excellent ductility for stamping, stretching, and bending into various container shapes
- Surface Quality: Smooth, flat surface with good gloss for high-quality printing and coating
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Hardness | T1-T5, DR-8, DR-7M |
| Standards | JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI |
| Material | MR, SPCC |
Ideal for various food packaging including canned vegetables, fruits, meats, military rations, and emergency food reserves. Also used in high-end food gift packaging and chemical containers.
- Prime quality products at competitive prices
- Extensive experience with reliable after-sale service
- Strict quality control at every production stage
- Professional packing teams ensuring safe delivery
- Fast processing of trial orders (within 1 week)
- Custom samples available upon request
Product Highlights
0.35mm 0.45mm 0.38mm Corrosion Resistance Electrolytic Tin Plate SPTE (tin-plated steel sheet) and TFS (tin-free steel sheet) alkali-resistant tinplate is an electrolytic tin plate specially designed for food packaging applications. Manufactured using high-quality low-carbon steel substrate with a ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.