DR8 TH550 Rust Resistance Electrolytic Tin Plate Bright Surface 0.23mm Tinplate SPTE TFS
Product Details
| Product Name:: | DR8 TH550 Rust Resistance Electrolytic Tin Plate Bright Surface 0.23mm Tinplate SPTE TFS | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | Bright,Stone,Matte, Sliver, Rough Stone | Use:: | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width:: | 600-1010mm,853mm, 858mm, 948mm, Customized | Package:: | Rust-proof Paper+metal Cover+metal Angles+straps+pallet Or Customized |
| Thickness:: | 0.16mm-0.45mm | Hardness:: | T49, T53, T57,T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620. |
| Highlight |
electrolytic tin plate bright,electrolytic steel tinplate,bright steel tinplate |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | DR8 TH550 Rust Resistance Electrolytic Tin Plate Bright Surface 0.23mm Tinplate SPTE TFS |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Surface Finish | Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone |
| Use | Food Can, Meat Can, Tomato Can, Aerosol Can, Dairy Can Etc |
| Width | 600-1010mm, 853mm, 858mm, 948mm, Customized |
| Package | Rust-proof Paper + Metal Cover + Metal Angles + Straps + Pallet Or Customized |
| Thickness | 0.16mm-0.45mm |
| Hardness | T49, T53, T57, T61, T65, TH520, TH550, TH580, TH620 |
SPTE (tin-plated steel sheet) TFS (tin-free steel sheet) alkali-resistant tinplate is an electrolytic tin plate specially designed for food packaging applications. Manufactured using high-quality low-carbon steel substrate with a uniform tin coating applied through electrolytic process, or organic coating for TFS type, ensuring superior performance for packaging needs.
- Corrosion Resistance: Excellent alkali resistance protects against food content erosion. The tin/organic coating forms an effective barrier against air and moisture, preventing rust and ensuring packaging integrity during storage and transportation.
- Hygiene & Safety: Complies with food hygiene standards. Non-toxic coatings ensure no harmful substances transfer to food contents.
- Processing Performance: Excellent ductility and toughness allows for easy stamping, stretching, and bending operations to create various container shapes.
- Surface Quality: Smooth, flat surface with good gloss provides optimal foundation for printing and coating applications.
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | Custom or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, Gold Lacquered |
Ideal for various food packaging including canned vegetables, fruits, meats, military rations, and emergency food reserves. Also used in high-end food gift packaging and chemical containers.
- Prime quality products at competitive prices
- Extensive experience with reliable after-sale service
- Strict quality control at every production stage
- Professional packing teams ensuring safe transportation
- Quick turnaround for trial orders (within one week)
- Custom samples available upon request
Product Highlights
DR8 TH550 Rust Resistance Electrolytic Tin Plate Bright Surface 0.23mm Tinplate SPTE TFS Product Specifications Attribute Value Product Name DR8 TH550 Rust Resistance Electrolytic Tin Plate Bright Surface 0.23mm Tinplate SPTE TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.