EN AISI Glossy Electrolytic Tin Plate 200mm Beverage Can Ends Tin Coated Steel Sheet
Product Details
| Product Name:: | Glossy Electrolytic Tinplate For Beverage Can Ends | Material:: | SPCC,MR |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Use:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Shape:: | Square,Rectangle Shape |
| Standard:: | JIS DIN ASTM GB EN AISI | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Highlight |
EN Glossy Electrolytic Tin Plate,AISI Electrolytic Tin Plate 200mm,Beverage Can tin coated steel sheet |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Glossy Electrolytic Tinplate for Beverage Can Ends |
| Material | SPCC, MR |
| Surface Finish | B (Bright), R (Stone), S (Silver) |
| Use | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Boxes |
| Thickness | 0.15-0.50mm |
| Shape | Square, Rectangle |
| Standard | JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI |
| Hardness | T1-T5, DR9, DR8 |
- Corrosion Resistance: The tin layer protects the underlying steel from rust and chemical reactions.
- Strength and Formability: Can be shaped into various containers without losing structural integrity.
- Barrier Protection: Prevents oxygen and moisture from spoiling food and beverages.
- Recyclability: 100% recyclable without losing quality, supporting sustainability efforts.
- Aesthetic Appeal: Shiny surface allows for high-quality printing and branding.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | Custom or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating Weight | 1.1g/m²-8.4g/m² |
| Finish | Stone, Bright, Gold Lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and other metal packaging |
- Prime quality and reasonable price
- Wide experience with excellent after-sale service
- Every process checked by quality control to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe transportation
- Trial orders completed within one week
- Samples available upon request
Product Highlights
Glossy Electrolytic Tinplate for Beverage Can Ends Product Specifications Attribute Value Product Name Glossy Electrolytic Tinplate for Beverage Can Ends Material SPCC, MR Surface Finish B (Bright), R (Stone), S (Silver) Use Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Boxes Thickness 0.15-0.50mm ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.