AISI Stainless Steel SUS Plate 321 316 316l Stainless Steel Sheets DIN
Product Details
| Product Name:: | Wholesale Price 1mm Thick Half Hard Stainless Steel Plate 304 904 201 Stainless Steel Sheet For Construction | Standard: | ASTM DIN GB JIS EN AISI |
|---|---|---|---|
| Shape:: | Flat | Surface:: | Ba/2b/No.1/No.3/No.4/8K/Hl/2D/1d |
| Special Request:: | Can Be Customized | Steel Grade:: | 201,202,301,304,304L,304n,Xm21,304ln,309S,310S,316 |
| Packing:: | Export Standard Package Or As Customers' Request | ||
| Highlight |
AISI Stainless Steel Plate 316,sus plate 321,316l stainless steel sheets DIN |
||
Product Description
| Product Name | Wholesale Price 1mm Thick Half Hard Stainless Steel Plate 304 904 201 Stainless Steel Sheet for Construction |
|---|---|
| Standard | ASTM DIN GB JIS EN AISI |
| Shape | Flat |
| Surface | Ba/2b/No.1/No.3/No.4/8K/Hl/2D/1d |
| Special Request | Can Be Customized |
| Steel Grade | 201,202,301,304,304L,304n,Xm21,304ln,309S,310S,316 |
| Packing | Export standard package or as customers' request |
| Material (DIN) | 201,202,301,304,304L,304N,XM21,304LN,309S,310S,316,316Ti,316L,316N,316LN,317,317L,321,329,etc. |
|---|---|
| Surface Finish | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Outer Diameter | 6-610mm |
| Thickness | 0.3-120mm |
| Length | 1000 - 6000mm or as your request |
| End/Edge | Plain Mill |
| Standard | ASTM DIN GB JIS EN AISI |
| Grade | 201/304/304L/321/316/316L/310S/904L/309S/316Ti/317L/2205/2507, etc. |
| Technique | Cold Rolled, Hot Rolled or Welded |
| Certification | ISO9001, SGS, BV, ISO, CE |
| Application | Building Industry Machinery, etc. |
| Surface Finish | Characteristics | Application |
|---|---|---|
| NO.1 | Finished by hot-rolling, smoother and pickling, characterized by white pickled surface. | Chemical industry equipment, Industrial tanks. |
| 2B | Finished by anneal treatment, pickling after cold rolling, followed by skin pass line to more brighter and smoother surface. | General application medical instruments, Tableware. |
| BA | Bright anneal treatment after cold rolling. | Kitchen utensil, Kitchen ware, Architectural purpose. |
| NO.4 (Satin) | Finished by incontinuous linear brushing | Architecture, industries, Escalators, Kitchen ware, Vehicles. |
| Hairline | Finished by continuous linear brushing | Architecture, industries, Escalators, Kitchen ware, Vehicles. |
| 8K (mirror) | A mirror-like reflective surface by polishing with finer abrasives over 800 mesh. | Reflector, Mirror, Interior-Exterior decoration for building. |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams ensuring safe packaging
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as per your requirements
Product Highlights
AISI SUS 430 201 321 316 316L 304 Stainless Steel Sheet Plate Product Specifications Product Name Wholesale Price 1mm Thick Half Hard Stainless Steel Plate 304 904 201 Stainless Steel Sheet for Construction Standard ASTM DIN GB JIS EN AISI Shape Flat Surface Ba/2b/No.1/No.3/No.4/8K/Hl/2D/1d Special ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.