4FT X 8FT Corrugated Galvanized Steel Plate Roof 26 Gauge Galvanized Sheet Metal
Product Details
| Product Name:: | 26 Gauge 4FT X 8FT Sheets Corrugated Galvanized Steel Sheet Metal Roof Tiles Wall | Grade:: | SGCC /GX51D |
|---|---|---|---|
| Processing Service:: | Welding ,Punching ,Cutting ,Bending | Application:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Zinc Coating:: | Z30-275g | Spangle:: | Big Medium Small Zero |
| Sample:: | Available | Trade Term:: | EXW Fob CIF CFR |
| Highlight |
corrugated galvanized steel plate,galvanized steel plate roof,corrugated 26 gauge galvanized sheet metal |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | 26 Gauge 4FT X 8FT Sheets Corrugated Galvanized Steel Sheet Metal Roof Tiles Wall |
| Grade | SGCC /GX51D |
| Processing Service | Welding, Punching, Cutting, Bending |
| Application | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Zinc Coating | Z30-275g |
| Spangle | Big Medium Small Zero |
| Sample | Available |
| Trade Term | EXW Fob CIF CFR |
Our 26 gauge corrugated galvanized steel sheets offer exceptional durability and corrosion resistance for roofing and wall applications. While galvanized coatings provide long-lasting protection, they can still be susceptible to chipping and scratching in high-impact environments.
Hot-dip galvanizing provides cost-effective corrosion protection, and these steel sheets can be painted for additional benefits including aesthetic enhancement, camouflage, or safety purposes, while extending the structure's service life.

| Parameter | Details |
|---|---|
| Standard | JIS AS EN ASTM |
| Grade | Q195 Q235 Q345 SGCC SGCH SGC340 SGC400 SGC440 SGC490 SGC570 SGHC SGH340 SGH400 SGH440 SGH490 SGH540 DX51D DX52D DX53D DX54D DX55D DX56D DX57D S220GD S250GD S280GD S320GD S350GD S400GD S500GD S550GD SS230 SS250 SS275 |
| Zinc Coating | 30-275g/m2 |
| Thickness | 0.125mm to 3.5mm or customized |
| Width | 600-2000mm or customized |
| Coil Weight | 3 tons to 6 tons |
| Coil ID | 508mm or 610mm |
| Surface Treatment | Unoil, Dry, Chromate Passivated, Non-chromate Passivated |
| Spangle | Regular Spangle, Minimum Spangle, Large Spangle, Zero Spangle |
| Delivery Time | 7-15 days |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams ensuring safe transportation
- Trial orders completed within one week
- Samples available according to your requirements
Product Highlights
26 Gauge 4FT X 8FT Sheets Corrugated Galvanized Steel Sheet Metal Roof Tiles Wall Product Specifications Attribute Value Product Name 26 Gauge 4FT X 8FT Sheets Corrugated Galvanized Steel Sheet Metal Roof Tiles Wall Grade SGCC /GX51D Processing Service Welding, Punching, Cutting, Bending Application ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.