Dx51d Dx52D Zinc Coated Coil 0.45 Galvanized Steel Sheet Roll
Product Details
| Product Name:: | Zinc Coated Dx51d Dx52D Price Of Galvanized Plate Coils Galvanized Steel 0.45 Galvanized Steelcoil | Trademark: | DC51D+Z, DC52D+Z,DC53D+Z,DC54D+Z,S220GD+Z,S250GD+Z,S80GD+Z,S320GD+Z,S350GD+Z,S400GD+Z,S500GD+Z,S550GD+Z |
|---|---|---|---|
| Width:: | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 Mm) | Thickness:: | 0.12-6.00mm,or Customer's Requirement |
| Type Of Coating:: | Hot Dipped Galvanized Steel(HDGI) | Zinc Coating:: | 30-275g/m2 |
| Surface Structure:: | Normal Spangle Coating(NS), Minimized Spangle Coating(MS), Spangle-free(FS) | Package: | Water Proof Paper Is Inner Packing,galvanized Steel Or Coated Steel Sheet Is Outer Packing , Side Guard Plate,then Wrapped By Seven Steel Belt.or According To Customer's Requirement |
| Export Market: | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, Etc | ||
| Highlight |
dx52d zinc coated coil,zinc coated coil 0.45,0.45 galvanized steel sheet roll |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Zinc Coated Dx51d Dx52D Price of Galvanized Plate Coils Galvanized Steel 0.45 Galvanized Steelcoil |
| Trademark | DC51D+Z, DC52D+Z, DC53D+Z, DC54D+Z, S220GD+Z, S250GD+Z, S80GD+Z, S320GD+Z, S350GD+Z, S400GD+Z, S500GD+Z, S550GD+Z |
| Width | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 Mm) |
| Thickness | 0.12-6.00mm, or customer's requirement |
| Type of Coating | Hot Dipped Galvanized Steel (HDGI) |
| Zinc Coating | 30-275g/m2 |
| Surface Structure | Normal spangle coating (NS), minimized spangle coating (MS), spangle-free (FS) |
| Package | Water proof paper is inner packing, galvanized steel or coated steel sheet is outer packing, side guard plate, then wrapped by seven steel belt. Or according to customer's requirement |
| Export market | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, etc |
Galvanized steel coil is a product that uses steel coil as the base material and is coated with a layer of zinc on the surface of the steel coil through processes such as hot-dip galvanizing or electroplating. This layer of zinc can provide good protection for the steel coil and effectively prevent the steel from being corroded.
- Aesthetics: The surface of the galvanized steel coil has a certain glossiness. The zinc layer can make the steel coil present a bright metallic texture, which can enhance the quality of the appearance of the home appliance. Moreover, the galvanized steel coil can be processed according to different design requirements, such as embossing, printing, etc., so that various exquisite patterns can be produced for home appliance decoration to meet the personalized needs of different consumers for the appearance of home appliances.
- Corrosion resistance: During daily use, home appliances may be exposed to various water vapor, dust, etc., and are prone to corrosion. The zinc layer of the galvanized steel coil can be used as a sacrificial anode, which is corroded first, thereby protecting the internal steel coil matrix.
- Good processing performance: Easy to cut, bend and form. In the process of home appliance manufacturing, it can be easily processed according to the design shape of the product.
- Application in construction industry: Galvanized steel coil is a commonly used material in the roofs and walls of civil buildings.
- Application in machinery manufacturing industry: Galvanized steel coil can provide good protection in the shell manufacturing of some civil machinery products.
| Product name | Galvanized steel Coil |
| Galvanized steel Coil | ASTM, EN, JIS, GB |
| Grade | Dx51D, Dx52D, Dx53D, DX54D, S220GD, S250GD, S280GD, S350GD, S350GD, S550GD; SGCC, SGHC, SGCH, SGH340, SGH400, SGH440, SGH490, SGH540, SGCD1, SGCD2, SGCD3, SGC340, SGC340, SGC490, SGC570; SQ CR22 (230), SQ CR22 (255), SQ CR40 (275), SQ CR50 (340), SQ CR80(550), CQ, FS, DDS, EDDS, SQ CR33 (230), SQ CR37 (255), SQCR40 (275), SQ CR50 (340), SQ CR80 (550); or Customer's Requirement |
| Thickness | 0.10-2mm can customized accordingly your requirement |
| Width | 600mm-1500mm, according to customer's requirement |
| Technical | Hot Dipped Galvanized coil |
| Zinc Coating | 30-275g/m2 |
| Surface Treatment | Passivation, Oiling, Lacquer sealing, Phosphating, Untreated |
| Surface | regular spangle, misi spangle, bright |
| Coil Weight | 2-15metric ton per coil |
| Package | Water proof paper is inner packing, galvanized steel or coated steel sheet is outer packing, side guard plate, then wrapped by seven steel belt. Or according to customer's requirement |
| Application | structure construction, steel grating, tools |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process will be checked by responsible QC which insures every product's quality
- Professional packing teams which keep every packing safely
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as your requirements
Product Highlights
Dx51d Dx52D Zinc Coated Coil 0.45 Galvanized Steel Sheet Roll Product Specifications Attribute Value Product Name Zinc Coated Dx51d Dx52D Price of Galvanized Plate Coils Galvanized Steel 0.45 Galvanized Steelcoil Trademark DC51D+Z, DC52D+Z, DC53D+Z, DC54D+Z, S220GD+Z, S250GD+Z, S80GD+Z, S320GD+Z, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.