DX51d 0.2mm Prepainted Galvanized Coil 600mm - 1250mm Cold Rolled Galvanised Coils
Product Details
| Products Name:: | High Quality DX51d 0.2mm Cold Rolled Galvanised Metal Sheets Coils For Sale | Width:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 | Processing Service: | Welding,Punching,Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building\Construction\Roofing\Corrugated | Surface Treatment: | Coated |
| Packaging Details:: | Customized Packaging | ||
| Highlight |
0.2mm prepainted galvanized coil,prepainted galvanized coil 600mm,1250mm cold rolled galvanised coils |
||
Product Description
| Width | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|
| Color Options | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Colors |
| Surface Treatment | Coated |
| Zinc Coating | Z80, Z100, AZ100, AZ120, AZ150 |
| Processing Services | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Applications | Building, Construction, Roofing, Corrugated |
| Packaging | Customized packaging available |
Our color coated coils feature lightweight construction, attractive appearance, and excellent anti-corrosion properties. These ready-to-process materials are available in standard colors including gray, white, sea blue, and brick red, making them ideal for advertising, construction, appliances, furniture, and transportation industries.
Galvanized steel coils are particularly suited for roofing applications due to their weather-resistant coating. The natural rust and corrosion resistance makes them perfect for outdoor use. Available in various dimensions to meet different project requirements.
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
|---|---|
| Payment Terms | 30% T/T deposit, 70% balance |
| Surface Coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Color Options | All RAL codes or custom samples |
| Packing Details | Waterproof paper + plastic film + iron packing + bunding |
| Delivery Time | 15-25 days after receiving deposit |
We are a professional manufacturer specializing in stainless steel plates/pipes/coils/round bars, as well as aluminum plates/pipes/coils.
- Prime quality products at reasonable prices
- Extensive experience with excellent after-sale service
- Quality control at every production stage
- Professional packing teams ensuring safe delivery
- Trial orders completed within one week
- Custom samples available upon request
For payments ≤ $1000 USD: 100% in advance. For payments ≥ $1000 USD: 30% T/T in advance, balance based on BL copy or LC at sight.
As a factory-direct manufacturer, we offer highly competitive pricing. Contact us for specific product quotes.
Delivery times vary by product, with most orders shipped within 5 days after receiving deposit while maintaining strict quality standards.
Product Highlights
High Quality DX51D 0.2mm Cold Rolled Galvanized Metal Sheets Coils Product Specifications Width 600mm-1250mm, 800~1250mm Color Options Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Colors Surface Treatment Coated Zinc Coating Z80, Z100, AZ100, AZ120, AZ150 Processing Services Welding, Punching, Cutting, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.