0.5mm - 1.5mm Galvanized Steel Coil Z150 Ppgi Steel For Light Construction
Product Details
| Product Name:: | 0.5mm-1.5mm GI Coil Z150 For Light Construction | Trademark: | DC51D+Z, DC52D+Z,DC53D+Z,DC54D+Z,S220GD+Z,S250GD+Z,S80GD+Z,S320GD+Z,S350GD+Z,S400GD+Z,S500GD+Z,S550GD+Z |
|---|---|---|---|
| Width:: | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 Mm) | Thickness:: | 0.12-6.00mm,or Customer's Requirement |
| Type Of Coating:: | Hot Dipped Galvanized Steel(HDGI) | Zinc Coating:: | 30-275g/m2 |
| Surface Structure:: | Normal Spangle Coating(NS), Minimized Spangle Coating(MS), Spangle-free(FS) | Package: | Water Proof Paper Is Inner Packing,galvanized Steel Or Coated Steel Sheet Is Outer Packing , Side Guard Plate,then Wrapped By Seven Steel Belt.or According To Customer's Requirement |
| Export Market: | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, Etc | ||
| Highlight |
1.5mm galvanized steel coil,z150 ppgi steel,galvanized steel coil z150 |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name: | 0.5mm-1.5mm GI Coil Z150 for Light Construction |
| Trademark | DC51D+Z, DC52D+Z,DC53D+Z,DC54D+Z,S220GD+Z,S250GD+Z,S80GD+Z,S320GD+Z,S350GD+Z,S400GD+Z,S500GD+Z,S550GD+Z |
| Width: | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 Mm) |
| Thickness: | 0.12-6.00mm,or customer's requirement |
| Type of Coating: | Hot Dipped Galvanized Steel(HDGI) |
| Zinc Coating: | 30-275g/m2 |
| Surface Structure: | Normal spangle coating(NS), minimized spangle coating(MS), spangle-free(FS) |
| Package | Water proof paper is inner packing,galvanized steel or coated steel sheet is outer packing , side guard plate,then wrapped by seven steel belt.or according to customer's requirement |
| Export market | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, etc |
Galvanized steel coil is a product that uses steel coil as the base material and is coated with a layer of zinc on the surface of the steel coil through processes such as hot-dip galvanizing or electroplating. This layer of zinc can provide good protection for the steel coil and effectively prevent the steel from being corroded.
- Aesthetics: The surface has a bright metallic texture that enhances appearance quality. Can be processed with various patterns for personalized designs.
- Corrosion Resistance: Zinc layer acts as a sacrificial anode, protecting the steel from corrosion.
- Excellent Processing Performance: Easy to cut, bend and form according to design requirements.
- Construction Industry: Commonly used in roofs and walls of civil buildings.
- Machinery Manufacturing: Provides protection in shell manufacturing for civil machinery products.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Grade | Dx51D, Dx52D, Dx53D, DX54D, S220GD, S250GD, S280GD, S350GD, S350GD, S550GD; SGCC, SGHC, SGCH, SGH340, SGH400, SGH440, SGH490, SGH540, SGCD1, SGCD2, SGCD3, SGC340, SGC340 , SGC490, SGC570; SQ CR22 (230), SQ CR22 (255), SQ CR40 (275), SQ CR50 (340), SQ CR80(550), CQ, FS, DDS, EDDS, SQ CR33 (230), SQ CR37 (255), SQCR40 (275), SQ CR50 (340), SQ CR80 (550); or Customer's Requirement |
| Thickness | 0.10-2mm (can be customized) |
| Width | 600mm-1500mm (according to customer's requirement) |
| Surface Treatment | Passivation, Oiling, Lacquer sealing, Phosphating, Untreated |
| Surface | Regular spangle, minimized spangle, bright |
| Coil Weight | 2-15 metric ton per coil |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC
- Professional packing teams
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as per your requirements
Product Highlights
0.5mm - 1.5mm Galvanized Steel Coil Z150 Ppgi Steel For Light Construction Product Specifications Attribute Value Product Name: 0.5mm-1.5mm GI Coil Z150 for Light Construction Trademark DC51D+Z, DC52D+Z,DC53D+Z,DC54D+Z,S220GD+Z,S250GD+Z,S80GD+Z,S320GD+Z,S350GD+Z,S400GD+Z,S500GD+Z,S550GD+Z Width: ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.