Dx52d Dx53d Ppgi Coil Sheet Blue Hot Dipped Steel Coil Corrugated
Product Details
| Products Name:: | Cheap Price Ppgi Steel Coil And Sheet Color Coating Steel Material Factory | Width:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 | Processing Service: | Welding,Punching,Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building\Construction\Roofing\Corrugated | Surface Treatment: | Coated |
| Packaging Details:: | Customized Packaging | ||
| Highlight |
dx53d ppgi coil sheet,ppgi coil sheet blue,blue hot dipped steel coil |
||
Product Description
Our factory offers high-quality, competitively priced PPGI (Pre-Painted Galvanized Iron) steel coils and sheets with excellent anti-corrosion properties, available in various colors and specifications for construction, roofing, and industrial applications.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Width | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
| Available Colors | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Colors |
| Surface Treatment | Coated |
| Zinc Coating | Z80, Z100, AZ100, AZ120, AZ150 |
| Processing Services | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Applications | Building, Construction, Roofing, Corrugated Panels |
| Packaging | Customized packaging available |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
| Surface Coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating Weight | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Length | Coil or customized lengths |
- Lightweight yet durable construction material
- Attractive appearance with excellent color retention
- Superior anti-corrosion performance
- Direct processing capability without additional treatment
- Wide range of applications in construction and industrial sectors
- Weather-resistant properties ideal for outdoor use
We are a professional manufacturer specializing in PPGI steel coils and sheets, with extensive experience in producing high-quality coated steel materials for various applications.
- Premium quality products at competitive factory prices
- Comprehensive after-sales service and support
- Strict quality control at every production stage
- Professional packaging to ensure product safety
- Quick turnaround for trial orders (within one week)
- Custom sample provision based on requirements
For orders ≤ $1000 USD: 100% payment in advance. For orders > $1000 USD: 30% T/T deposit with balance payable against BL copy or LC at sight.
Standard delivery time is 15-25 days after receiving deposit. We prioritize quality assurance while ensuring prompt delivery, with some products available within 5 days after deposit confirmation.
Product Highlights
PPGI Steel Coil and Sheet - Color Coated Steel Material Our factory offers high-quality, competitively priced PPGI (Pre-Painted Galvanized Iron) steel coils and sheets with excellent anti-corrosion properties, available in various colors and specifications for construction, roofing, and industrial ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.