304 321 Stainless Steel Coil Flat Stainless Steel Hrc Hot Rolled Coil Price Per Ton
Product Details
| Product Name: | Wholesale High Quality 304 Hot Rolled Flat Rolled Stainless Steel Coil Price Per Ton | Standard: | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
|---|---|---|---|
| Grade: | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, Etc | Category: | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold Rolled, Hot Rolled |
| Surface Treatment: | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, Etc. | Packaging Method: | Waterproof Paper Fumigated Wooden Pallet Wooden Box, Etc |
| Surface: | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, Etc | ||
| Highlight |
304 Stainless Steel Coil Flat NO1,hrc hot rolled coil Price Per Ton,NO2 321 stainless steel coil |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Wholesale High Quality 304 Hot Rolled Flat Rolled Stainless Steel Coil Price Per Ton |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Packaging Method | Waterproof paper Fumigated wooden pallet Wooden box, etc |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |
According to the manufacturing method, it is divided into two types: hot rolling and cold rolling, the thickness range is 0.3-4mm. Cold rolling is a steel coil obtained by further thinning the NO.1 steel sheet to a target thickness under room temperature conditions.
Compared with hot-rolled steel, Cold-rolled steel has a more precise thickness, smooth and beautiful surface, and also has various superior mechanical properties, especially in terms of processability. Because cold-rolled raw coils are relatively brittle and hard, and are not suitable for processing, cold-rolled steel sheets are usually required to be annealed, pickled and surface smoothed before being delivered to customers.
| Product Name | Stainless Steel Coil/Sheet/Plate/Strip; Inox Steel Coil/Sheet/Plate/Strip |
|---|---|
| Thickness | 0.1-3.0mm (coil); 3.0-50mm (plate) |
| Width | 100-2000mm |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |

Product Highlights
304 321 Stainless Steel Coil Flat Stainless Steel Hrc Hot Rolled Coil Price Per Ton Product Specifications Attribute Value Product Name Wholesale High Quality 304 Hot Rolled Flat Rolled Stainless Steel Coil Price Per Ton Standard JIS, ASTM, AS, EN, GB Grade 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.