Hot Dip Galvanised Steel Coil Prepainted Galvanized Zinc Sheet 1250mm
Product Details
| Products Name:: | Hot Dip Galvanized Prepainted Steel Sheet Coil Zinc Coated 1250mm | Width:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Zinc Coating: | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 | Processing Service: | Welding,Punching,Cutting, Bending, Decoiling |
| Application: | Building\Construction\Roofing\Corrugated | Surface Treatment: | Coated |
| Packaging Details:: | Customized Packaging | ||
| Highlight |
prepainted galvanized zinc sheet,galvanized zinc sheet 1250mm,prepainted ppgi coil sheet |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Products Name | Hot Dip Galvanized Prepainted Steel Sheet Coil Zinc Coated 1250mm |
| Width | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
| Color | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Color |
| Surface Treatment | Coated |
| Zinc Coating | Z80,Z100,AZ100,AZ120,AZ150 |
| Processing Service | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Application | Building/Construction/Roofing/Corrugated |
| Packaging Details | Customized packaging |
Color coated coil has light, beautiful and good anti-corrosion performance, and can be directly processed. The color is generally divided into gray and white, sea blue, brick red, mainly used in advertising, construction, home appliances, electrical appliances, furniture and transportation industry.
Galvanized steel coil is often used for roofing applications, thanks to its weather-resistant coating. Galvanized steel coil can be used outside because of its natural ability to avoid rust or corrosion. The coil itself is usually available in different dimensions.
| Products Name | Prepainted galvanized steel coil |
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
| Payment Term | 30% T/T as deposit, 70% balance |
| Surface Treatment | Coated/Prepainted galvanized |
| Surface coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Width | 800~1250mm |
| Color | All RAL code or as customer's sample |
| Length | Coil or as customer's request |
| Packing details | Waterproof paper+plastic film+iron packing+bunding or as per customers request |
| Delivery time | 15-25 days after receiving deposit |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process will be checked by responsible QC which insures every product's quality
- Professional packing teams which keep every packing safely
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as your requirements
Product Highlights
Hot Dip Galvanised Steel Coil Prepainted Galvanized Zinc Sheet 1250mm Product Specifications Attribute Value Products Name Hot Dip Galvanized Prepainted Steel Sheet Coil Zinc Coated 1250mm Width 600mm-1250mm, 800~1250mm Color Red/Blue/Green/Black/White/Gray/RAL Color Surface Treatment Coated Zinc ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.