AZ120 Galvalume Steel Coil 0.2mm - 1.5mm HD Coating Galvalume Coil For Appliances
Product Details
| Products Name:: | AZ120 Galvalume Coil 0.2-1.5mm HD Coating For Appliances | Base Material: | Cold-rolled Steel (DX51D, DX52D, Etc.) |
|---|---|---|---|
| Back Coated Thickness: | 5-20μm | Coating Type: | 55% Aluminum-Zinc Alloy (Galvalume) |
| Processing Service:: | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling | Surface Treatment:: | Coated |
| Standard:: | AiSi, ASTM, Bs, DIN, GB, JIS | Width: | 600mm – 1500mm |
| Surface Finish: | Smooth, Spangle, Embossed | Application: | Roofing Sheets, Home Electrical Appliance |
| Highlight |
AZ120 Galvalume Steel Coil,Galvalume Steel Coil 0.2mm,HD Coating Galvalume Coil for Appliances |
||
Product Description
| Products Name: | AZ120 Galvalume Coil 0.2-1.5mm HD Coating for Appliances |
|---|---|
| Base Material | Cold-rolled steel (DX51D, DX52D, etc.) |
| Back Coated Thickness | 5-20μm |
| Coating Type | 55% Aluminum-Zinc Alloy (Galvalume) |
| Processing Service: | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Surface Treatment: | Coated |
| Standard: | AiSi, ASTM, Bs, DIN, GB, JIS |
| Width | 600mm – 1500mm |
| Surface Finish | Smooth, Spangle, Embossed |
| Application | Roofing Sheets, Home Electrical Appliance |
AZ120 Galvalume Coil 0.2-1.5mm HD Coating for Appliances
Galvalume Steel Coil is a high-performance steel product coated with a unique 55% aluminum-zinc alloy (55% Al-Zn), offering exceptional corrosion resistance, heat reflectivity, and durability. This coating provides 2-4 times better protection than traditional galvanized steel, making it ideal for harsh environments and long-term outdoor use.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Coating Type | 55% Aluminum-Zinc Alloy (Galvalume) |
| Base Material | Cold-rolled steel (DX51D, DX52D, etc.) |
| Coating Weight | AZ60-AZ180 (60-180 g/m²) |
| Thickness | 0.3mm - 3.0mm |
| Width | 600mm - 1500mm |
| Surface Finish | Smooth, Spangle, Embossed |
| Temper | T1-T5 (Soft to Hard) |
| Available Coatings | PE (Polyester), PVDF, SMP (for enhanced weather resistance) |
Product Highlights
AZ120 Galvalume Steel Coil 0.2mm - 1.5mm HD Coating Galvalume Coil For Appliances Product Specifications Products Name: AZ120 Galvalume Coil 0.2-1.5mm HD Coating for Appliances Base Material Cold-rolled steel (DX51D, DX52D, etc.) Back Coated Thickness 5-20μm Coating Type 55% Aluminum-Zinc Alloy ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone ...
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable ...
Food Grade Electrolytic Tin Plate 0.18mm - 0.8mm For Cans Uncoated Steel Tinplate
Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Product Specifications Attribute Value Product Name Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food ...
0.2mm To 0.8mm Electrolytic Tin Plate Electrolytic Pre Tin Plated Steel For Aerosol Cans
0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Product Specifications Attribute Value Product Name 0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Material SPCC, MR Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box Thickness 0.15-0.50mm ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.