MR T-4 Tin Steel Plate 0.15mm - 0.5mm Tinplate Metal For Can Making
Product Details
| Product Name:: | MR T-4 Electrolytic Tin Plate 0.15mm-0.5mm For Can Making | Material:: | SPCC,MR |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Use:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Shape:: | Square,Rectangle Shape |
| Standard:: | JIS DIN ASTM GB EN AISI | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Highlight |
t-4 tin steel plate,tin steel plate 0.15mm,0.5mm tinplate metal |
||
Product Description
| Product Name: | MR T-4 Electrolytic Tin Plate 0.15mm-0.5mm for Can Making |
| Material: | SPCC, MR |
| Surface Finish: | B (Bright), R (Stone), S (Silver) |
| Use: | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can, Tin Box |
| Thickness: | 0.15-0.50mm |
| Shape: | Square, Rectangle Shape |
| Standard: | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Hardness: | T1-T5, DR9, DR8 |
- Corrosion Resistance: The tin layer protects the underlying steel from rust and chemical reactions.
- Strength and Formability: Can be shaped into various containers without losing structural integrity.
- Barrier Protection: Prevents oxygen and moisture from spoiling food and beverages.
- Recyclability: 100% recyclable without losing quality, supporting sustainability efforts.
- Aesthetic Appeal: Shiny surface allows for high-quality printing and branding.
| Parameter | Specification |
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin Coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating Weight | 1.1g/m²-8.4g/m² |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, Gold Lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and other packaging containers |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe transportation
- Trial order completion within one week
- Samples available upon request
Product Highlights
MR T-4 Electrolytic Tin Plate 0.15mm-0.5mm for Can Making Product Specifications Product Name: MR T-4 Electrolytic Tin Plate 0.15mm-0.5mm for Can Making Material: SPCC, MR Surface Finish: B (Bright), R (Stone), S (Silver) Use: Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can, Tin Box Thickness: 0...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.