Customized 316 Stainless Steel Coil 6K 8K 316L Cold Rolled Coil
Product Details
| Product Name: | Customized Wholesale Cold Rolled 316 316L Stainless Steel Coil | Standard: | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
|---|---|---|---|
| Grade: | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, Etc | Category: | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold Rolled, Hot Rolled |
| Surface Treatment: | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, Etc. | Packaging Method: | Waterproof Paper Fumigated Wooden Pallet Wooden Box, Etc |
| Surface: | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, Etc | ||
| Highlight |
Customized Stainless Steel Coil,316 stainless steel coil 6K,8K 316L cold rolled coil |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Customized Wholesale Cold Rolled 316 316L Stainless Steel Coil |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Packaging Method | Waterproof paper Fumigated wooden pallet Wooden box, etc |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |
Our cold rolled stainless steel coils are manufactured through precise processes to ensure superior quality and performance. Available in two types - hot rolled and cold rolled - with thickness ranging from 0.3-4mm.
Cold rolled steel coils are produced by further thinning the NO.1 steel sheet to target thickness under room temperature conditions. Compared to hot-rolled steel, our cold-rolled products offer:
- More precise thickness control
- Smooth and aesthetically superior surface finish
- Enhanced mechanical properties
- Excellent processability
All cold-rolled steel sheets undergo annealing, pickling, and surface smoothing processes before delivery to ensure optimal quality for our customers.
| Product Name | Stainless Steel Coil/Sheet/Plate/Strip; Inox Steel Coil/Sheet/Plate/Strip |
|---|---|
| Thickness | 0.1-3.0mm(coil); 3.0-50mm(plate) |
| Width | 100-2000mm |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |
Product Highlights
Customized Wholesale Cold Rolled 316 316L Stainless Steel Coil Product Specifications Attribute Value Product Name Customized Wholesale Cold Rolled 316 316L Stainless Steel Coil Standard JIS, ASTM, AS, EN, GB Grade 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.