0.2mm - 1.5mm Painted Galvalume Coil AZ40 - AZ160 Pre Painted Galvalume
Product Details
| Products Name:: | 0.2-1.5mm Thickness Prepainted Galvalume Steel Coil Multiple Colors | Material:: | 55% Al-Zn Alloy Coated Steel (Aluzinc) |
|---|---|---|---|
| Grades:: | AZ40-AZ160 | Thickness:: | 0.3-3.0mm |
| Surface:: | Pre-painted In Various Colors | Processing Service: | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Applications: | Roofing, Wall Panels, Industrial Buildings | Resin Con-Structure: | Double Painting And Double Baking Process |
| Width: | 220, 250, 500, 1000, 1500mm Or As Request | Surface Treatment: | Oxidation, Sand Blasting, Mirror, Color Coated Ec |
| Highlight |
1.5mm painted galvalume coil,painted galvalume coil az40,az160 pre painted galvalume |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Material | 55% Al-Zn alloy coated steel (Aluzinc) |
| Grades | AZ40-AZ160 |
| Thickness | 0.3-3.0mm |
| Surface | Pre-painted in various colors |
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Applications | Roofing, wall panels, industrial buildings |
| Resin Con-Structure | Double Painting and Double Baking Process |
| Width | 220, 250, 500, 1000, 1500mm or as Request |
| Surface Treatment | Oxidation, Sand Blasting, Mirror, Color Coated |
Prepainted Galvalume steel coil is a high-performance coated steel product that combines the corrosion resistance of Galvalume (55% aluminum, 43.4% zinc, and 1.6% silicon coating) with a pre-applied colored paint layer. This dual-layer protection makes it ideal for roofing, cladding, and industrial applications where durability and aesthetics are essential.
The prepainting process involves applying a primer and topcoat (typically polyester, PVDF, or silicone-modified polyester) onto the Galvalume substrate before fabrication. This ensures uniform coating adhesion, vibrant colors, and enhanced weather resistance. Prepainted Galvalume steel is widely used in construction, automotive parts, and appliances due to its longevity, low maintenance, and design flexibility.
| Surface coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Width | 800~1250mm |
| Color | All RAL code or as customer's sample |
| Packing details | Waterproof paper+plastic film+iron packing+bunding or as per customers request |
Our company is a professional manufacturer. We mainly produce stainless steel plate/pipe/coil/round bars, as well as aluminum plate/pipe/coil.
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe packaging
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as per your requirements
Payment ≤ $1000 USD: 100% in advance. Payment ≥ $1000 USD: 30% T/T in advance, balance based on BL copy or LC at sight.
Different products have different delivery times. The products will be delivered as soon as possible while ensuring quality. Usually the delivery time is within 15-25 days after we receive your deposit.
Product Highlights
0.2-1.5mm Thickness Prepainted Galvalume Steel Coil Multiple Colors Product Specifications Attribute Value Material 55% Al-Zn alloy coated steel (Aluzinc) Grades AZ40-AZ160 Thickness 0.3-3.0mm Surface Pre-painted in various colors Processing Service Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.