Aerosol Electrolytic Tin Plate 0.2mm - 0.6mm Tin Steel Sheet For Lids
Product Details
| Product Name:: | Aerosol Electrolytic Tinplate 0.2mm-0.6mm For Lids | Tin Coating:: | 1.1/1.1,2.0/2.0,2.8/2.8,5.6/5.6, Etc. Or Customerized |
|---|---|---|---|
| Surface Finish:: | B(Bright) R(Stone) S(Silver) | Use:: | Metal Packaging,Food Cans,painted Cans,tin Can Tin Box |
| Thickness:: | 0.15-0.50mm | Package:: | Thin Plastic Film + Rust-proof Paper+metal Cover+metal Angles+straps+pallets |
| Standard:: | JIS DIN ASTM GB EN AISI | Hardness:: | T1-T5,DR9,DR8 |
| Highlight |
Aerosol Electrolytic Tin Plate 0.2mm,Electrolytic Tin Plate 0.6mm,tin steel sheet for Lids |
||
Product Description
| Product Name | Aerosol Electrolytic Tinplate 0.2mm-0.6mm for Lids |
| Tin Coating | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized |
| Surface Finish | B(Bright) R(Stone) S(Silver) |
| Use | Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box |
| Thickness | 0.15-0.50mm |
| Package | Thin Plastic Film + Rust-proof Paper + Metal Cover + Metal Angles + Straps + Pallets |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Hardness | T1-T5, DR9, DR8 |
- Corrosion Resistance: The tin layer protects the underlying steel from rust and chemical reactions.
- Strength and Formability: Can be shaped into various containers without losing structural integrity.
- Barrier Protection: Prevents oxygen and moisture from spoiling food and beverages.
- Recyclability: 100% recyclable without losing quality, supporting sustainability efforts.
- Aesthetic Appeal: Shiny surface allows for high-quality printing and branding.
| Thickness | 0.12mm-0.55mm |
| Width | 200mm-1250mm |
| Length | As client requirement or coil |
| Hardness | T1, T2, T2.5, T3, T4, T5, DR-8, DR-7M |
| Tin coating | 2.0/2.0, 2.2/2.2, 2.8/2.8, 5.6/5.6 |
| Tin Coating weight | 1.1g/m2-8.4g/m2 |
| Standard | JIS DIN ASTM GB EN AISI |
| Material | MR, SPCC |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Chemical cans, food cans, tea cans and any other cans |
| Packing | Standard exporting package |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to keep every packing safe
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as per your requirements
Product Highlights
Aerosol Electrolytic Tinplate 0.2mm-0.6mm for Lids Product Specifications Product Name Aerosol Electrolytic Tinplate 0.2mm-0.6mm for Lids Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone ...
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable ...
Food Grade Electrolytic Tin Plate 0.18mm - 0.8mm For Cans Uncoated Steel Tinplate
Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Product Specifications Attribute Value Product Name Food-Grade Electrolytic Tinplate 0.18mm-0.8mm for Cans Tin Coating 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6, Etc. Or Customized Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food ...
0.2mm To 0.8mm Electrolytic Tin Plate Electrolytic Pre Tin Plated Steel For Aerosol Cans
0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Product Specifications Attribute Value Product Name 0.2mm-0.8mm Electrolytic Tinplate for Aerosol Cans Material SPCC, MR Surface Finish B(Bright) R(Stone) S(Silver) Use Metal Packaging, Food Cans, Painted Cans, Tin Can Tin Box Thickness 0.15-0.50mm ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.