2mm Epoxy Coated Aluminum Coil For Indoor Decoration
Product Details
| Products Name:: | 2mm Epoxy Coated Aluminum Coil | Width:: | 800-2200mm |
|---|---|---|---|
| Color: | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color | Surface Treatment:: | Coated |
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, H24, H26, H32, H34, Etc | Surface Finishing: | Coating |
| Coating: | PVDF,PE,Food-Grade Epoxy | Thickness: | 0.1-2.0mm |
| Packaging Details:: | Standard Export Packing(PVC+waterproof Paper +sea-worthy Wooden Packing). | ||
| Highlight |
2mm Aluminum Coil,Epoxy Coated Aluminum Coil,Aluminum Coil For Indoor Decoration |
||
Product Description
-
Alloy: AA1100 (Al ≥99.0%, Fe ≤1.0%, Si ≤0.95%).
-
Coating Options:
-
PVDF: Superior UV resistance, color retention (20+ years).
-
PE: Cost-effective, vibrant colors.
-
Food-Grade Epoxy: Compliant with FDA/EU food contact standards.
-
| Attribute | Value |
| Products Name | 2mm Epoxy coated aluminum coil |
| Width | 800-2200mm |
| Thickness | 0.1-2.0mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Temper | O, H12, H14, H16, H18, H24, H26, H32, H34, etc |
| Surface Finishing | Coating |
| Coating thickness |
PVDF Paint Coating: Not Less Than 25um PE Paint Coating : Not Less Than 18um |
| packing | Standard Export Packing(PVC+waterproof paper +sea-worthy wooden packing). |
| Loading Port | Shanghai,Ningbo,Qingdao,Tianjin Port and Etc |
| Delivery Time | Within 30-45 Days |
| Application | Electrical, packaging, construction and new energy fields |
|
|
Core Benefits:
| Advantage | Detailed description |
| Food Safety | Non-toxic, no heavy metal leaching, compliant with global food-grade standards. |
| Corrosion Resistance | Resists acidic/alkaline cleaners, oils, and humidity, ideal for wet environments. |
| Lightweight & Strong | 1/3 the weight of steel, yet durable for heavy-duty applications. |
| Easy to Clean | Smooth, non-porous surface prevents bacterial growth; compatible with CIP systems. |
| Cost-Efficiency | Lower lifecycle costs vs. stainless steel; reduced energy consumption in transport. |
| Aesthetic Flexibility | Custom colors (RAL/Pantone) and finishes (matte/glossy) for branding alignment. |

- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe transportation
- Trial order completion within one week
- Samples available upon request
Product Highlights
0.105mm Epoxy coated aluminum coil Alloy: AA1100 (Al ≥99.0%, Fe ≤1.0%, Si ≤0.95%). Coating Options: PVDF: Superior UV resistance, color retention (20+ years). PE: Cost-effective, vibrant colors. Food-Grade Epoxy: Compliant with FDA/EU food contact standards. Product Specifications Attribute Value ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.