Hot Dipped Galvanized Steel Coil HDGI with Z60 Zinc Coating Spangle-Free Surface DC51D+Z Grade
Product Details
| Product Name:: | Hot Dipped Gi Coil Strip Sheet Galvanized Steel DC51D+Z Z60 Z90 Z275 Z250 | Trademark: | DC51D+Z, DC52D+Z,DC53D+Z,DC54D+Z,S220GD+Z,S250GD+Z,S80GD+Z,S320GD+Z,S350GD+Z,S400GD+Z,S500GD+Z,S550GD+Z |
|---|---|---|---|
| Width:: | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 Mm) | Thickness:: | 0.12-6.00mm,or Customer's Requirement |
| Type Of Coating:: | Hot Dipped Galvanized Steel(HDGI) | Zinc Coating:: | 30-275g/m2 |
| Surface Structure:: | Normal Spangle Coating(NS), Minimized Spangle Coating(MS), Spangle-free(FS) | Package: | Water Proof Paper Is Inner Packing,galvanized Steel Or Coated Steel Sheet Is Outer Packing , Side Guard Plate,then Wrapped By Seven Steel Belt.or According To Customer's Requirement |
| Export Market: | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, Etc | ||
| Highlight |
Z60 Zinc Coating Galvanized Steel Coil,Spangle-Free Surface HDGI Coil,DC51D+Z Grade Galvanized Sheet |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | ASTM A653 Z120 GI Coil 1.0mm Spangle-Free |
| Trademark | DC51D+Z, DC52D+Z, DC53D+Z, DC54D+Z, S220GD+Z, S250GD+Z, S80GD+Z, S320GD+Z, S350GD+Z, S400GD+Z, S500GD+Z, S550GD+Z |
| Width | Above 50mm-1010mm (tolerance -0/+3 mm) |
| Thickness | 0.12-6.00mm, or customer's requirement |
| Type of Coating | Hot Dipped Galvanized Steel (HDGI) |
| Zinc Coating | 30-275g/m² |
| Surface Structure | Normal spangle coating (NS), minimized spangle coating (MS), spangle-free (FS) |
| Package | Water proof paper inner packing, galvanized steel or coated steel sheet outer packing, side guard plate, wrapped by seven steel belts, or according to customer's requirement |
| Export Market | Europe, Africa, Central Asia, Southeast Asia, Middle East, South America, North America, etc. |
- Aesthetics: Bright metallic surface texture enhances appearance quality, suitable for various pattern processing
- Corrosion Resistance: Zinc layer acts as sacrificial anode, protecting steel from corrosion
- Processing Performance: Easy to cut, bend and form according to design requirements
- Construction: Commonly used in building roofs and walls
- Machinery Manufacturing: Provides excellent protection for machinery product shells
| Parameter | Details |
|---|---|
| Standard | ASTM, EN, JIS, GB |
| Grade | Dx51D, Dx52D, Dx53D, DX54D, S220GD, S250GD, S280GD, S350GD, S550GD; SGCC, SGHC, SGCH series; or customer's requirement |
| Thickness | 0.10-2mm (customizable) |
| Width | 600mm-1500mm (customizable) |
| Surface Treatment | Passivation, Oiling, Lacquer sealing, Phosphating, Untreated |
| Surface | Regular spangle, minimized spangle, bright |
| Coil Weight | 2-15 metric ton per coil |
| Application | Structure construction, steel grating, tools |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by quality control
- Professional packing teams
- Trial order completion within one week
- Samples available upon request
Product Highlights
Hot Dipped GI Coil Strip Sheet Galvanized Steel DC51D+Z High-quality hot dipped galvanized steel coils and sheets available in various zinc coating weights including Z60, Z90, Z250, and Z275. Product Specifications AttributeValue Product NameASTM A653 Z120 GI Coil 1.0mm Spangle-Free TrademarkDC51D+Z...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.