SUS304 Cold Rolled 3mm x 610mm Stainless Steel Coil AISI 304 Inox Strip 2B Surface
Product Details
| Product Name: | High Quality 201 303 316 Wholesale Cheap Stainless Steel Coil | Standard: | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
|---|---|---|---|
| Grade: | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, Etc | Category: | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold Rolled, Hot Rolled |
| Surface Treatment: | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, Etc. | Packaging Method: | Waterproof Paper Fumigated Wooden Pallet Wooden Box, Etc |
| Surface: | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, Etc | ||
| Highlight |
SUS304 stainless steel coil,3mm cold rolled steel strip,AISI 304 inox 2B surface |
||
Product Description
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | High Quality 201 303 316 Wholesale Stainless Steel Coil |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Packaging Method | Waterproof paper, Fumigated wooden pallet, Wooden box, etc |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |
Our stainless steel coils are manufactured through either hot rolling or cold rolling processes, with thickness ranging from 0.3-4mm. Cold rolled steel coils are produced by further thinning NO.1 steel sheets at room temperature, resulting in products with precise thickness, smooth surfaces, and superior mechanical properties.
Cold-rolled steel offers excellent processability after undergoing annealing, pickling, and surface smoothing treatments. These premium stainless steel coils are available in various specifications to meet diverse industrial requirements.
| Product Name | Stainless Steel Coil/Sheet/Plate/Strip; Inox Steel Coil/Sheet/Plate/Strip |
|---|---|
| Thickness | 0.1-3.0mm (coil); 3.0-50mm (plate) |
| Width | 100-2000mm |
| Standard | JIS, ASTM, AS, EN, GB |
| Grade | 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, 416, 420, 430, 440, etc |
| Category | Austenitic, Ferritic, Martensitic, Duplex, Cold rolled, Hot rolled |
| Surface Treatment | Brushed, Mirrored, Sandblasted, Embossed, Titanium-plated, etc. |
| Surface | N0.1, N0.2, N0.3, N0.4, N0.5, N0.6, N0.7, N0.8, 2D, 2B, HL, BA, 6K, 8K, etc |
Frequently Asked QuestionsProduct Highlights
SUS304 Cold Rolled 3mm x 610mm Stainless Steel Coil AISI 304 Inox Strip 2B Surface Product Specifications Attribute Value Product Name High Quality 201 303 316 Wholesale Stainless Steel Coil Standard JIS, ASTM, AS, EN, GB Grade 201, 202, 301, 302, 304, 309, 310, 316, 321, 2205, 347, 408, 409, 410, ...
0.5mm MR SPCC Steel Tinplate Food Grade Can Prime Electrolytic Tinplate 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Anti Rust Steel Tinplate T1 To T5 Beverage Can Tinplate Coating DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.