PPGL G550 S350-550GD High Strength AZ150 Prepainted aluzinc Steel Coil For Building
Chi tiết sản phẩm
| Tên sản phẩm:: | PPGL G550 S350-550GD Thép cuộn aluzinc cường độ cao AZ150 dùng cho xây dựng | Vật liệu:: | 55% thép hợp kim Al-Zn (Aluzinc) |
|---|---|---|---|
| Lớp:: | AZ40-AZ160 | Độ dày:: | 0,3-3,0mm |
| Bề mặt:: | Được sơn trước trong nhiều màu sắc khác nhau | Dịch vụ xử lý: | Uốn cong, hàn, khử trùng, cắt, đấm |
| Ứng dụng: | Tấm lợp, tấm tường, tòa nhà công nghiệp | Kích thước nhựa: | Tranh đôi và quá trình làm bánh đôi |
| Chiều rộng: | 220, 250, 500, 1000, 1500mm hoặc theo yêu cầu | Xử lý bề mặt: | Quá trình oxy hóa, nổ cát, gương, màu được phủ màu EC |
| Làm nổi bật |
PPGL G550 prepainted steel coil,high strength aluzinc steel coil,building prepainted galvalume coil |
||
Mô tả sản phẩm
| Products Name: | Anti-Fingerprint Prepainted Galvalume Coil for Appliance Panels |
|---|---|
| Material: | 55% Al-Zn alloy coated steel (Aluzinc) |
| Grades: | AZ40-AZ160 |
| Thickness: | 0.3-3.0mm |
| Surface: | Pre-painted in various colors |
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Applications | Roofing, wall panels, industrial buildings |
| Resin Con-Structure | Double Painting and Double Baking Process |
| Width | 220, 250, 500, 1000, 1500mm or as Request |
| Surface Treatment | Oxidation, Sand Blasting, Mirror, Color Coated Ec |
Anti-Fingerprint Prepainted Galvalume Coil for Appliance Panels
Prepainted Galvalume steel coil is a high-performance coated steel product that combines the corrosion resistance of Galvalume (55% aluminum, 43.4% zinc, and 1.6% silicon coating) with a pre-applied colored paint layer. This dual-layer protection makes it ideal for roofing, cladding, and industrial applications where durability and aesthetics are essential.
The prepainting process involves applying a primer and topcoat (typically polyester, PVDF, or silicone-modified polyester) onto the Galvalume substrate before fabrication. This ensures uniform coating adhesion, vibrant colors, and enhanced weather resistance. Prepainted Galvalume steel is widely used in construction, automotive parts, and appliances due to its longevity, low maintenance, and design flexibility.
| Products Name | prepainted galvanized steel coil |
|---|---|
| Material | 55% Al-Zn alloy coated steel (Aluzinc) |
| Payment Term | 30% T/T as deposit, 70% balance |
| Surface Treatment | Pre-painted in various colors |
| Surface coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Grades | AZ40-AZ160 |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Width | 800~1250mm |
| Color | All RAL code or as customer's sample |
| Length | Coil or as customer's request |
| Packing details | waterproof paper+plastic film+iron packing+bunding or as per customers request. |
| Delivery time | 15-25 days after receiving deposit |

- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process will be checked by responsible QC which insures every product's quality
- Professional packing teams which keep every packing safely
- Trial order can be done in one week
- Samples can be provided as your requirements
Điểm nổi bật của sản phẩm
PPGL G550 S350-550GD High Strength AZ150 Prepainted aluzinc Steel Coil For Building Product Attributes Products Name: Anti-Fingerprint Prepainted Galvalume Coil for Appliance Panels Material: 55% Al-Zn alloy coated steel (Aluzinc) Grades: AZ40-AZ160 Thickness: 0.3-3.0mm Surface: Pre-painted in ...
Tôn thiếc SPCC thép MR 0.5mm, loại thực phẩm, tráng thiếc điện phân 0.15mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Tôn thiếc chống gỉ T1 đến T5 cho lon nước giải khát, lớp phủ DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
Cuộn dây điện phân DR8 0,28mm dành cho hộp sữa bột dành cho trẻ sơ sinh
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
Tấm thiếc T4 0,28mm 2,8 / 2,8 cho lon hải sản, cuộn dây thiếc điện phân được chứng nhận JIS
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Vui lòng sử dụng biểu mẫu liên lạc trực tuyến của chúng tôi dưới đây nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào, nhóm của chúng tôi sẽ liên lạc lại với bạn càng sớm càng tốt.