High Quality Prepainted PPGI / PPGL Color Coated Galvanized Roofing Sheet Coil
Détails du produit
| Nom de produits :: | Bobine de tôle de toiture galvanisée à revêtement de couleur PPGI/PPGL prépeint de haute qualité | Largeur:: | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
|---|---|---|---|
| Couleur: | Couleur rouge/bleu/vert/noir/blanc/gris/rouge | Traitement de surface:: | Recouvert |
| Revêtement de zinc: | Z80 | Service de traitement: | Soudage, poinçonnage, coupe, pliage, décoiling |
| Application: | Construction\Toiture\Toiture ondulée | Traitement de surface: | Recouvert |
| Détails de l' emballage:: | Emballage personnalisé | ||
| Mettre en évidence |
PPGI color coated roofing sheet,PPGL galvanized roofing coil,prepainted galvanized steel coil |
||
Description de produit
| Attribute | Value |
|---|---|
| Products Name | RAL 9003 0.45 mm Ppgl Galvanized Steel Coil Color Coated Prepainted Ppgi For Building |
| Width | 600mm-1250mm, 800~1250mm |
| Color | Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color |
| Surface Treatment | Coated |
| Zinc Coating | Z80,Z100,Az100,Az120,Az150 |
| Processing Service | Welding, Punching, Cutting, Bending, Decoiling |
| Application | Building/Construction/Roofing/Corrugated |
| Packaging Details | Customized packaging |
Color coated coil features light weight, attractive appearance, and excellent anti-corrosion properties. Available in standard colors including gray, white, sea blue, and brick red, these coils are ready for direct processing and widely used in advertising, construction, home appliances, electrical equipment, furniture, and transportation industries.
Galvanized steel coil is particularly suited for roofing applications due to its weather-resistant coating. The material's natural resistance to rust and corrosion makes it ideal for outdoor use, available in various dimensions to meet different project requirements.
| Grade | CGCC, CGCH, DX52D, DX53D, G550, DX51D |
| Payment Term | 30% T/T as deposit, 70% balance |
| Surface Treatment | Coated/Prepainted galvanized |
| Surface coating | PE, SMP, ADP, PVDF |
| Zinc Coating | 30g to 275g/㎡ |
| Coil Weight | 3-8 Tons |
| Thickness | 0.18-2.0mm |
| Width | 800~1250mm |
| Color | All RAL code or as customer's sample |
| Packing details | Waterproof paper+plastic film+iron packing+bunding or as per customers request |
| Delivery time | 15-25 days after receiving deposit |
- Prime quality and reasonable price
- Wide excellent experiences with after-sale service
- Every process checked by responsible QC to ensure product quality
- Professional packing teams to ensure safe transportation
- Trial order completion within one week
- Samples available upon request
Points forts du produit
High Quality Prepainted PPGI / PPGL Color Coated Galvanized Roofing Sheet Coil Product Specifications Attribute Value Products Name RAL 9003 0.45 mm Ppgl Galvanized Steel Coil Color Coated Prepainted Ppgi For Building Width 600mm-1250mm, 800~1250mm Color Red/Blue/Green/Black/White/Gray/Ral Color ...
0.5 mm MR SPCC Plaque d'étain en acier de qualité alimentaire Can Prime Plaque d'étain électrolytique 0.15 mm
0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Product Specifications Attribute Value Product Name 0.5mm MR Steel Tinplate Food-Grade Can Material Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Surface Bright, Stone, Matte, Silver, Rough Stone Thickness 0.15-0.50mm Hardness TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415, TH435, TH520, TH550, TH580, TH620 Standard JIS DIN ASTM GB EN AISI Product Features High-quality tinplate with
Tôle d'acier étamé antirouille T1 à T5 pour boîtes de conserve de boissons, revêtement DR9
Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Product Specifications Attribute Value Product Name Anti-Rust Steel Tinplate Beverage Can Production Material MR, SPCC, prime Tinplate / TFS Tin Coating 1.1/1.1, 2.8/2.8, 5.6/5.6, etc. or customized Application Tomato paste cans, fruit cans, vegetable cans, meat cans, fish/tuna cans, milk products cans, daily products cans, etc. Thickness 0.15-0.50mm Hardness T1-T5, DR9, DR8 Standard JIS, DIN, ASTM, GB, EN, AISI Product
bobine électrolytique de fer blanc DR8 de 0,28 mm pour boîtes de lait en poudre pour préparations pour nourrissons
0.28mm DR8 Electrolytic Tinplate Coil for Infant Formula Milk Powder Cans Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be adsorbed by magnets,
Feuille de fer blanc T4 de 0,28 mm 2,8/2,8 pour boîtes de fruits de mer, bobine de fer blanc électrolytique certifiée JIS
0.28mm T4 Tinplate Sheet 2.8/2.8 for Seafood Cans, JIS Certified Electrolytic Tinplate Coil Tinplate, thin steel sheet with a coating of tin applied either by dipping in molten metal or by electrolytic deposition; almost all tinplate is now produced by the latter process. Tinplate made by this process is essentially a sandwich in which the central core is strip steel. Recyclable: The iron can itself has a characteristic that other packaging materials do not have - can be
Veuillez utiliser notre formulaire de contact en ligne ci-dessous si vous avez des questions, notre équipe vous contactera dès que possible.